Gończy austriacki – górski łowca zajęcy

Gończy austriacki to górski pies, nazywany również Brandlbracke. Doskonale sprawdza się na polowaniach, jednakże tak samo dobrze sprawuje się będąc psem rodzinnym. Jest zwierzęciem pełnym pasji, które w stu procentach angażuje się w to, co robi. Jeśli więc zastanawiasz się, czy jest to odpowiedni pies dla Ciebie, przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się o nim więcej.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

Gończy austriacki – charakterystyka

  • Rozmiar: psy 50-56 cm, suki 48-54 cm
  • Waga: psy 16-27 kg, suki 16-27 kg
  • Sierść: krótka
  • Długość życia: 12-14 lat

Gończy austriacki – wzorzec rasy

Gończy austriacki według klasyfikacji FCI należy do grupy VI (psy gończe i rasy pokrewne), sekcji 1 (psy gończe). Prawidłowo wyhodowany Brandlbracke powinien przedstawiać następujące cechy:

  • Głowa: czaszka szeroka, potylica ledwie zaznaczona,
  • Stop: dobrze zaznaczony,
  • Nos: czarny,
  • Wargi: dobrze rozwinięte, ściśle przylegające, pigmentowane na całej długości,
  • Kufa: mocna, z prostym grzbietem nosa,
  • Zęby: prawidłowo wykształcone, szczęki silne, regularne, zgryz nożycowy,
  • Oczy: duże, ciemnobrązowe, dobrze osadzone w oczodole,
  • Uszy: średniej długości, nie za szerokie, osadzone wysoko, opadające, lekko zaokrąglone na końcach,
  • Szyja: średniej długości, bardzo silna, bez podgardla,
  • Kłąb: wyraźny,
  • Grzbiet: długi,
  • Lędźwie: krótkie, szerokie, lekko wysklepione,
  • Zad: opadający w lekkim nachyleniu,
  • Klatka piersiowa: szeroka i odpowiednio głęboka,
  • Ogon: długi, zwężający się stopniowo, lekko wygięty, zwisający w spoczynku; szorstki włos na spodzie, ale niezbyt wyrazisty,
  • Kończyny przednie: dobrze rozwinięte, mocne i proste, ramiona umięśnione, dobrze wyprofilowane,
  • Kończyny tylne: dobrze ukątowane, udo muskularne i szczupłe, podudzie długie (również dobrze umięśnione), staw skokowy mocny, śródstopie mocne,
  • Łapy: szczupłe, owalne, pazury czarne,
  • Umaszczenie: czarne z płowymi znaczeniami, znaczenia obowiązkowe nad oczami.

Warto nadmienić, iż budowa gończego austriackiego ma zapewnić mu jak najlepsze wyniki podczas polowań. Jest to pies dość wysoki, lecz wciąż lekki. Mocna sylwetka zapewnia mu stabilne, swobodne ruchy, co jest przydatne zwłaszcza w trudnych górskich warunkach, z których się wywodzi.

Gończy austriacki – charakter

Jako prawdziwy pies myśliwski, gończy austriacki uwielbia zabawy w szukanie i tropienie, dlatego każdy właściciel powinien zapewnić mu tego typu rozrywkę. Jest to rasa żywa i aktywna, jednakże jeśli zapewni się jej odpowiednią dawkę ruchu, potrafi wyciszyć się w domu i dostosować do każdych warunków. W stosunku do bliskich gończy jest czuły, przyjacielski i wierny. Może być zdystansowany wobec obcych, ale rzadko bywa agresywny czy bojaźliwy – nie nadaje się więc na stróża posesji. Podczas pracy jest dosyć niezależny – potrzebuje więc zdecydowanego opiekuna, który odpowiednio go wyszkoli i poprowadzi – będzie wówczas doskonałym tropicielem zwierzyny. Mimo silnego temperamentu, szybko i chętnie się uczy. Odznacza się także dużą wrażliwością. Bywa szczekliwym psem.

Rasa ze względu na łowieckie instynkty niezbyt dobrze dogaduje się z kotami. Może natomiast dogadać się z innymi psami, jeśli jego socjalizacja będzie odpowiednio przeprowadzona. Większość przedstawicieli gończego austriackiego lubi towarzystwo dzieci i chętnie się z nimi bawi, bez wyrządzania intencjonalnej krzywdy. Rasa nadaje się także dla starszych, lecz wciąż aktywnych ludzi.

Gończy austriacki – długość życia

Średnia długość życia psów tej rasy to 12-14 lat, co jest standardowym lub nawet bardzo dobrym wynikiem u czworonogów tej wielkości. Należy pamiętać, że pies będzie żył długo tylko jeśli zostaną mu zapewnione odpowiednie warunki bytowe – dobre żywienie, pielęgnacja, właściwa dawka ruchu oraz regularne wizyty u lekarza weterynarii w celu kontroli zdrowia oraz szczepienia.

Gończy austriacki – zdrowie

Psy rasy gończy austriacki są raczej zdrowymi czworonogami. Chorują rzadko i żyją stosunkowo długo. Są dosyć odporne na upały, jednakże w najgorętsze dni warto ograniczyć wychodzenie z nimi do minimum. Zimą wskazane jest zadbanie, by nie przebywały zbyt długo na zewnątrz. Powinny wówczas mieszkać w domu lub garażu – gdzieś, gdzie będzie im odpowiednio ciepło. U gończych austriackich nie wykryto żadnych popularnych chorób genetycznych. Ze względu na zwisające uszy, mogą być narażone na ich infekcje, na przykład wynikające z częstych kąpieli w jeziorze. Zamiłowanie do aktywności sprawia, że czworonogi te nie mają skłonności do tycia, jednakże nie zwalnia to właściciela z dbania o właściwą dietę zwierzęcia.

Gończy austriacki – pielęgnacja

Z racji tego, że gończy austriacki pokryty jest krótką i dość sztywną sierścią, raczej nie ma problemu z plątaniem się jej, a więc i kołtunieniem. Nie wymaga nadmiernej pielęgnacji, wystarczy co jakiś czas przecierać go mokrą ścierką i kąpać, gdy naprawdę się ubrudzi. Psy tej rasy tracą sierść w stopniu umiarkowanym, należy więc regularnie je wyczesywać. Tak, jak każdy inny pies, gończy wymaga także regularnego obcinania pazurów i kontroli stanu uzębienia. Warto zastanowić się nad codziennym szczotkowaniem zębów psa – pozostaną one wówczas zdrowe i zadbane.

Gończy austriacki – żywienie

Ważnym aspektem posiadania psa jest dbanie o jego dietę. Gończy austriacki nie powinien jeść ani zbyt dużo, ani zbyt mało. Potrzebuje karmy wysokiej jakości, dobranej pod względem ilości oraz składników do jego indywidualnych potrzeb. Jeśli właściciel zdecyduje się na podawanie psu karmy „sklepowej” powinien mieć na uwadze zapotrzebowanie energetyczne swojego psa. Samodzielnie przygotowywane posiłki i dieta BARF zawsze powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem. Należy również uważać na ewentualne alergie pokarmowe, które coraz częściej dotykają psy wszelakich ras.

Bardzo ważny dla psa jest także stały dostęp do wody, która powinna być wymieniana przez właściciela przynajmniej raz dziennie, tak, by zawsze byłą świeża i czysta.

Gończy austriacki – szkolenie i wychowanie

Jest to z pewnością rasa wymagająca odpowiedniego i dokładnego szkolenia, a także właściwej socjalizacji od pierwszych dni. Należy właściwie przygotować psa do różnych sytuacji z jakimi będzie miał styczność w dalszym życiu – warto więc poznawać go z ludźmi w każdym wieku i innymi psami, a także przyzwyczajać do ulicznych hałasów czy dźwięku odkurzacza.

Gończe austriackie to bardzo inteligentne psy, które zwykle są posłuszne właścicielowi. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy ich instynkt łowiecki bierze górę. W wychowaniu czworonoga liczy się przede wszystkim konsekwencja oraz cierpliwość. Najlepszą metodą szkolenia jest pozytywne wzmacnianie – nagradzanie zwierzęcia za pomocą smakołyków oraz pochwał w wypadku dobrego zachowania, przy jednoczesnym braku karania za złe. Warto dbać o życzliwą i zdrową relację z psem – stosowanie kar fizycznych i psychicznych powinno być całkowicie wykluczone, zwłaszcza ze względu na wrażliwą naturę gończych.

Gończy austriacki – szczeniaki i hodowla

Gończy austriacki, tak jak wszystkie psy rasowe, jest istotą, którą należy nabywać jedynie w sprawdzonych hodowlach. Muszą być one zarejestrowane w ZKwP lub jego odpowiedniku w wypadku kupowania psa poza terenem Polski. Zwierzęta muszą być utrzymywane w hodowli w odpowiednich warunkach, a także posiadać wszystkie niezbędne dokumenty i szczepienia. Przed zakupem, warto złożyć tam osobistą wizytę i porozmawiać z hodowcą – w końcu zakup psa to ważna decyzja i należy być przy tym odpowiedzialnym.

Gończy austriacki – cena

Jako, że w Polsce gończe austriackie nie są zbyt popularne, cena rasowych szczeniąt jest dość wysoka. Koszt zakupu młodego brandlbracke waha się między 3000 a 4000 zł. Ostateczna kwota zależy od kilku czynników, takich jak pochodzenie, wiek czy płeć czworonoga. Zwykle hodowle rezerwują szczenięta na długo przed ich przyjściem na świat – warto więc śledzić ich strony internetowe i wyczekiwać informacji o planowanych miotach.

Gończy austriacki – historia rasy i ciekawostki

Za przodków gończego austriackiego uznaje się celtyckie psy myśliwskie, jednakże tak jak w wypadku wielu starych ras, nie ma potwierdzonych dowodów na jego istnienie przed XIX wiekiem. Dopiero wówczas hodowla zaczęła podlegać pewnym regulacjom, które oficjalnie wyodrębniły rasę. Budowa i pochodzenie gończego wskazują na to, iż był używany do tropienia rannej zwierzyny, najczęściej zająca, na dużych wysokościach.

Ciekawostki:

  • „Brandlbracke” to słowo złożone wywodzące się od niemieckich słów „Brand” (oznacza szkodliwy ogień, który wymknął się spod kontroli i odnosi się do płowych znaczeń) oraz „Bracke” (oznacza typ psa myśliwskiego),
  • Inna nazwa gończego austriackiego to Vieräugl – jest to austriacko-bawarskie zdrobnienie od słowa „Vierauge”, które oznacza coś, co ma czworo oczu. Nazwa odnosi się do charakterystycznych płowych znaczeń nad oczami psa.

Gończy austriacki – dla kogo?

Omawiana rasa z pewnością sprawdzi się jako pies do polowań, nawet dla początkujących myśliwych. Będzie także idealnym psem dla rodziny z dziećmi, ze względu na swoje miłe i przyjazne usposobienie. Idealnym domem dla gończego będzie większy budynek z dostępem do ogrodu, w którym będzie mógł oddawać się aktywnościom. Jeśli jednak zapewni mu się właściwą dawkę ruchu, poradzi sobie także w mieszkaniu. Warto również wspomnieć, iż ze względu na swoje pochodzenie, pies na pewno doceni długie górskie wyprawy z właścicielem.

Podsumowanie

Gończy austriacki to bardzo interesująca rasa, niestety niezbyt popularna w Polsce. Jest wszechstronna – nadaje się zarówno dla myśliwych, jak i zwyczajnych ludzi. Wymaga troski i miłości, a w zamian odwdzięcza się wiernością i czułością. Brandlbracke lubi zabawy związane z tropieniem i szukaniem, ponieważ jak każdy pies gończy, ma doskonale wykształcony zmysł węchu. Odpowiednio wyszkolony nie będzie problematycznym psem, stanie się natomiast przyjacielem na długie lata.

5/5 - (1 vote)

To może Cię zainteresować:

Gończy niemiecki – germański myśliwy
Gończy węgierski –  madziarski pies myśliwski
Pinczer austriacki – wszechstronny pies o wielkim sercu
Gończy szwajcarski – pies o wielu odmianach
Gończy polski – wierny pies myśliwski
Alpejski gończy krótkonożny – charakterystyka i opis rasy
Oceń nasz artykuł
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *